Nowa Galicja

 

Ziemia Brzozowska

 

Zielone Bieszczady

Trasy Nordic Walking - Jasło

Nordic Walking Park „Gmina Jasło”

Nordic Walking Park „Gmina Jasło” to jeden z pięciu tego typu parków wytyczonych na obszarze działania Stowarzyszenia LGD Nowa Galicja. W skład Parku wchodzą 3 trasy: zielona – pętla o długości 5,8 km; czerwona – pętla o długości 11,3 km i czarna – pętla o długości 15,8 km. Wejście na trasy zlokalizowane jest na parkingu przy zabytkowym drewnianym kościele p.w. św. Doroty w Trzcinicy. Trasy poprowadzone są chodnikami, drogami asfaltowymi  i gruntowymi oraz leśnymi ścieżkami. Na trasach zamontowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania oraz punkty pomiaru tętna. Trasy posiadają punkty wspólne i pokrywają się na pewnym odcinku. Umożliwia to dowolne wydłużanie lub skracanie przejść albo zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest zarówno do entuzjastów nordic walkingu,  jak i do biegaczy, rowerzystów czy narciarzy biegowych. Cztery pozostałe Nordic Walking Parki znajdują się na terenie Gmin: Dębowiec, Kołaczyce, Osiek Jasielski i Tarnowiec. Łącznie długość pięciu Nordic Walking Parków wynosi ponad 160 km.

Trasy Jasło

Trasa nr 1 Jasło (zielona)
(długość – 5,8 km ; szacunkowy czas przejścia – 1 godz.)k

Ciekawa, poprowadzona w formie 5,8-kilometrowej pętli trasa, przebiegająca przez Trzcinicę. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, ruszamy z parkingu przy zabytkowym drewnianym kościele pw. św. Doroty w Trzcinicy. Początkowo przebiegi szlaków: zielonego, czerwonego i czarnego pokrywają się. Asfaltem idziemy w kierunku drogi wojewódzkiej nr 28 i za ostatnimi zabudowaniami Trzcinicy skręcamy w lewo. Krótkim fragmentem gruntowej drogi, dochodzimy ponownie do asfaltu i zachowując ostrożność, przekraczamy mostek na drodze nr 28 łączącej Jasło z Gorlicami i skręcamy w lewo. Asfaltowym dywanikiem maszerujemy pomiędzy zabudowaniami. Po pokonaniu 3-kilometrów trasy szlaki czerwony i czarny skręcają w prawo – do skansenu archeologicznego „Karpacka Troja”, a my kierujemy się w lewo. Kilometr dalej dochodzimy do tablicy z ćwiczeniami i punktu pomiaru tętna. Za znakami szlaku wracamy do Trzcinicy i po pokonaniu niespełna 6-kilometrów trasy spinamy pętlę zielonego szlaku.

 

t1a.JPGt1b.JPG

Trasa nr 2 Jasło (czerwona)
(długość – 11,3 km; szacunkowy czas przejścia –  2 godz.)

Wymagająca trasa, ponad 11-kilometrowa pętla, pokonanie której zajmie nam ok. 2 godz. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, ruszamy na szlak. Krótkim fragmentem asfaltu, idziemy wychodzimy z Trzcinicy i za ostatnimi zabudowaniami skręcamy w lewo. Gruntową drogą pomiędzy zabudowaniami dochodzimy do drogi wojewódzkiej nr 28, gdzie przekraczamy mostek i skręcamy w lewo. Maszerujemy dalej i na 3-kilometrze dochodzimy do zwornika szlaków, gdzie skręcamy w prawo. Drogą wyłożoną betonowymi płytami schodzimy do asfaltowej prowadzącej do skansenu archeologicznego „Karpacka Troja”. Maszerujemy do skansenu i na rozwidleniu dróg, za znakami szlaku skręcamy w lewo. 1,5-kilometra dalej, dochodzimy do tablicy ćwiczeń i punktu pomiaru tętna. Zielony szlak skręca w lewo, a my maszerujemy prosto, do wsi Jareniówka. Po dojściu do głównej drogi skręcamy w lewo i 1,5-kilometra dalej ponownie w lewo. Serpentyną schodzimy do Trzcinicy kończąc naszą wędrówkę.

t2a.JPGt2b.JPG

Trasa nr 3 Jasło (czarna)
(długość – 15,8 km; szacunkowy czas przejścia –  3 godz.)

Najdłuższa z tras wchodzących w skład Nordic Walking Park „Gmina Jasło” oznakowana kolorem czarnym, 15,8-kilometrowa pętla. Trasa rozpoczyna bieg na parkingu przy zabytkowym drewnianym kościele pw. św. Doroty w Trzcinicy i prowadzi przez przysiółki Trzcinicy -  Dąbrowy, Łęgorz i Barzykówkę oraz przez wieś Jareniówkę. Przez Dąbrowy dochodzimy do skansenu archeologicznego „Karpacka Troja” i na skrzyżowaniu dróg skręcamy w lewo. Za znakami szlaku dochodzimy do tablicy ćwiczeń i punktu pomiaru tętna. Po zmonitorowaniu zakresu tętna z jakim maszerujemy i wykonaniu ćwiczeń, których propozycje znajdują się na tablicy idziemy do Jareniówki. Skręcamy w lewo i maszerujemy 3-kilometry, aby na granicy Trzcinicy i Opacia skręcić w lewo. Przed nami kilka kilometrów marszu raz w górę a raz w dół. Nawierzchnia zmienia się z asfaltowej na gruntową, a my maszerujemy pomiędzy budynkami, polnymi drogami, krótkim fragmentem lasu i po pokonaniu niespełna 16-kilometrów trasy wracamy do Trzcinicy. Trasa dedykowana osobom o dobrej kondycji fizycznej.

 

t3a.JPGt3b.JPG

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt pn. NORDIC WALKING PARK POŁUDNIE PODKARPACIA współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
JSN Nuru template designed by JoomlaShine.com