Nowa Galicja

 

Ziemia Brzozowska

 

Zielone Bieszczady

Trasy Nordic Walking - Kołaczyce

Nordic Walking Park „Gmina Kołaczyce”

Nordic Walking Park „Gmina Kołaczyce” to jeden z pięciu tego typu parków wytyczonych na obszarze działania Stowarzyszenia LGD Nowa Galicja. W skład Parku wchodzą 3 trasy: zielona – pętla o długości 6,3 km; czerwona – pętla o długości 10,8 km i czarna – pętla o długości 17,3 km. Wejście na trasy zlokalizowane jest na skwerze przy Obelisku na Alei Jana Pawła II w Kołaczycach. Trasy poprowadzone są chodnikami, drogami asfaltowymi i gruntowymi oraz leśnymi ścieżkami. Na trasach zamontowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania oraz punkty pomiaru tętna. Trasy posiadają punkty wspólne i pokrywają się na pewnym odcinku. Umożliwia to dowolne wydłużanie lub skracanie przejść albo zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest zarówno do entuzjastów nordic walkingu,  jak i do biegaczy, rowerzystów czy narciarzy biegowych. Cztery pozostałe Nordic Walking Parki znajdują się na terenie Gmin: Dębowiec, Jasło, Osiek Jasielski i Tarnowiec. Łącznie długość pięciu Nordic Walking Parków wynosi ponad 160 km.

Mapa Kołaczyce

Trasa nr 1 Kołaczyce (zielona)
(długość – 6,3 km; szacunkowy czas przejścia – 1 godz.)

Ciekawa, poprowadzona w formie 6,3-kilometrowej pętli trasa, wytyczona w Kołaczycach . Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, ruszamy ze skweru przy Obelisku na Alei Jana Pawła II. Po dojściu do ul. Władysława Jagiełły skręcamy w lewo i chodnikiem maszerujemy w kierunku wschodnim. Mijając siedzibę Nadleśnictwa Kołaczyce łączymy się z czarną trasą i za moment, za znakami szlaku skręcamy w lewo. Początkowo asfaltową nawierzchnią, a następnie gruntową drogą pniemy się w górę. Na odcinku 3-kilometrów różnica wysokości wynosi blisko 120-metrów. Pomiędzy zabudowaniami dochodzimy do Alei Jana Pawła II i skręcamy w lewo. W tym miejscu szlak zielony łączy się ze szlakami czerwonym i czarnym, które przychodzą z prawej strony. Asfaltowym dywanikiem maszerujemy pomiędzy zabudowaniami a ścianą lasu. Mijamy ostatnie zabudowania. Droga łukiem zakręca na południe i rozpoczynamy zejście do Kołaczyc. Przed nami wspaniała panorama na Beskid Niski, zza którego przy dobrej widoczności wyrastają ośnieżone szczyty Tatr. Pokonując ostatnie 2,5-kilometra trasy tracimy 150-metrów wysokości i dochodząc na skwer przy Obelisku spinamy pętlę zielonego szlaku.

t1a.JPGt1b.JPG

Trasa nr 2 Kołaczyce (czerwona)
(długość – 10,8 km; szacunkowy czas przejścia –  2 godz.)

Wymagająca trasa, blisko 11-kilometrowa pętla, pokonanie której zajmie nam ok. 2 godz. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, ruszamy na szlak. Początkowo przebieg szlaku pokrywa się z trasą zieloną a na długim odcinku z trasą czarną. Chodnikiem przy ul. Jagiełły maszerujemy 1,5-kilometra i za znakami szlaku skręcamy w prawo. Mijamy stajnie Galicja i przekraczamy mostek na potoku Bieździadka. Nawierzchnia zmienia się na gruntową. Na 4-kilometrze trasy czarny szlak skręca w prawo do Bieździadki, a my skręcamy w lewo i przechodzimy przez Bieździedzę, jedną z najstarszych miejscowości Podkarpacia. Przecinamy drogę łączącą Kołaczyce z Lublą i rozpoczynamy długie podejście. Szlaki czerwony i czarny ponownie łączą tu swój przebieg. Początkowo asfaltem a następnie gruntową drogą maszerujemy w górę. Wysiłek zrekompensuje panorama na górującą na zachodzie górę Liwocz (562 m n.p.m) – najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego. Przechodzimy przez niewielki kompleks leśny, po wyjściu z lasu mijamy charakterystyczny maszt przekaźnikowy i przy przydrożnej kapliczce ponownie wchodzimy na asfalt. Początkowo ul. Leśną a następnie Aleją Jana Pawła II wracamy do Kołaczyc, kończąc naszą wędrówkę.

t2a.JPGt2b.JPG

Trasa nr 3 Kołaczyce (czarna)
(długość – 17,3 km; szacunkowy czas przejścia –  3 godz.)

Najdłuższa z tras wchodzących w skład Nordic Walking Park „Gmina Kołaczyce” oznakowana kolorem czarnym, 17,3-kilometrowa pętla. Wychodzimy na szlak, przecinamy ul. Jagiełły i ulicami Szewską i Księdza Tekstorysa, obchodzimy od południa neogotycki kościół parafialny pw. św. Anny. Przy kościele skręcamy w ul. Kuśnierską i dochodzimy do drogi wojewódzkiej nr 73 łączącej Jasło z Pilznem. Chodnikiem wzdłuż drogi pokonujemy 600-metrowy odcinek i przy kamiennej figurce św. Jana Nepomucena skręcamy w lewo w gruntową drogę. Za znakami szlaku przechodzimy przez Nawsie Kołaczyckie i przy siedzibie Nadleśnictwa Kołaczyce łączymy się z zielonym i czerwonym szlakiem. Mijamy stajnię Galicja, przekraczamy mostek na potoku Bieździadka i wspólnie z czerwonym szlakiem dochodzimy do Bieździedzy. Czerwony szlak skręca w prawo a my maszerujemy przez Bieździadkę. Mijamy Dom Ludowy i po dojściu do drogi wchodzimy na chodnik. Kilometr dalej ponownie łączymy się z czerwonym szlakiem. Przed nami długie podejście z panoramą Liwocza (562 m n.p.m)  na zachodzie i zejście Aleją Jana Pawła II do Kołaczyc z piękną panoramą Beskidu Niskiego w tle. Trasa dedykowana osobom o dobrej kondycji fizycznej.

t3a.JPGt3b.JPG

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt pn. NORDIC WALKING PARK POŁUDNIE PODKARPACIA współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
JSN Nuru template designed by JoomlaShine.com