Nowa Galicja

 

Ziemia Brzozowska

 

Zielone Bieszczady

Trasy Nordic Walking - Haczów

Nordic Walking Park „Gmina Haczów”

Nordic Walking Park „Gmina Haczów”, to jeden z sześciu tego typu parków wytyczonych na obszarze działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Brzozowska”. W skład Parku wchodzą 4 trasy: żółta – pętla o długości 4,3 km; zielona – pętla o długości 8,9 km; czerwona – pętla o długości 13 km i czarna – pętla o długości 13,8 km. Wejście na trasy zlokalizowano w dwóch miejscach: przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie oraz przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonicy Polskiej. Trasy poprowadzone są chodnikami, drogami asfaltowymi i gruntowymi oraz leśnymi duktami. Na trasach zamontowano tablice zawierające propozycje ćwiczeń do samodzielnego wykonania, oraz punkty pomiaru tętna. Trasy posiadają punkty wspólne i pokrywają się na pewnym odcinku. Umożliwia to dowolne wydłużanie lub skracanie przejść albo zmianę kierunku marszu. Oferta skierowana jest zarówno do entuzjastów nordic walkingu, jak i do biegaczy, rowerzystów czy narciarzy biegowych. Pięć pozostałych Nordic Walking Parków znajduje się na terenie Gmin: Brzozów, Domaradz, Dydnia, Jasienica Rosielna i Nozdrzec. Łącznie długość sześciu Nordic Walking Parków wynosi ponad 240 km.

Mapa Haczów

Trasa nr 1 Haczów (żółta)
(długość – 4,3 km; szacunkowy czas przejścia – 40 min.)

Najkrótsza z tras wchodzących w skład Nordic Walking Park „Gmina Haczów” 4,3-kilometrowy szlak oznakowany kolorem żółtym. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycje zamieszczono na tablicy z opisami tras, spod budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie ruszamy na szlak. Za znakami szlaku, schodami wchodzimy do parku, który jest częścią zabytkowego zespołu dworsko-parkowego z XVI w. Parkowymi alejkami dochodzimy do drogi asfaltowej, która przecinamy i maszerujemy w kierunku widocznego w oddali kompleksu leśnego. Początkowo nawierzchnia jest asfaltowa, następnie przechodzi w nawierzchnię z płyt betonowych, a po kilkunastu metrach przechodzi w gruntową. Od punktu pomiaru tętna trasa prowadzi w stronę stawów rybnych i kompleksu leśnego, przy którym ustawiona jest tablica ćwiczeń. Od tej tablicy trasa skręca w prawo i kompleksem leśnym, a następnie drogą gruntową, dochodzi ponownie do punktu pomiaru tętna. Od tego punktu trasa wraca pod obiekty Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie, gdzie kończymy marsz.

Trasa nr 2 Haczów (zielona)
(długość – 8,9 km; szacunkowy czas przejścia – 1,3 godz.)

Ciekawa, poprowadzona w formie 8,9-kilometrowej pętli trasa, przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników nordic walkingu. Punkty startowe trasy znajdują się w 2 miejscach: przy budynku Gminnego Ośrodka Kultury i Wypoczynku w Haczowie i przy remizie OSP w Jabłonicy Polskiej. Trasa w całości przebiega po asfaltowym podłożu. W przysiółku Budzyń czeka na nas punkt pomiaru tętna, który pomoże w określeniu zakresu tętna z jakim maszerujemy. Ze względu na ruch samochodowy na trasie, planując trening po zmroku należy pamiętać o zabraniu elementów odblaskowych.

Trasa nr 3 Haczów (czerwona)
(długość – 13 km; szacunkowy czas przejścia – 2’10 godz.)

Wymagająca trasa, 13-kilometrowa pętla, pokonanie której zajmie nam ponad 2 godz. Po wykonaniu rozgrzewki, której propozycja zamieszczona jest na tablicy z opisem tras, spod remizy w Jabłonicy Polskiej ruszamy na szlak. Początkowo przebieg szlaku pokrywa się z trasą czarną. Idąc za znakami szlaku, mijamy Zespół Szkół w Jabłonicy Polskiej i po chwili dochodzimy do stadionu sportowego. Na parkingu czeka na nas tablica z ćwiczeniami. Instrukcje na niej zawarte pomogą w sprawnym ich przeprowadzeniu. Ruszamy dalej i polna drogą dochodzimy do punktu pomiaru tętna, gdzie skręcamy w prawo. Gruntową drogą dochodzimy do drogi łączącej Jabłonicę Polską z Brzozowem i skręcamy w lewo. Poboczem drogi dochodzimy do wsi Malinówka, gdzie skręcamy w prawo w przysiółek Koźliniec. Zataczamy łuk i na wysokości cmentarza w Malinówce przecinamy szosę. Asfaltowym dywanikiem wspinamy się do zwornika szlaków, gdzie skręcamy w lewo, a czarny szlak idzie prosto, w kierunku północnym. Widokowa trasą dochodzimy do Ośrodka Zdrowia w Malinówce. Tu ponownie łączymy się z czarną trasą Nordic Walking Park „Gmina Haczów”. Jeszcze chwila marszu i po dojściu do szosy łączącej Jabłonicę z Brzozowem skręcamy w prawo. Wracamy do Jabłonicy i po pokonaniu 13-kilometrów kończymy marsz przy remizie OSP.

Trasa nr 4 Haczów (czarna)
(długość – 13,8 km; szacunkowy czas przejścia – 2,20 godz.)

Najdłuższa z tras, oznakowana kolorem czarnym, 13,8-kilometrowa trasa. Przebieg czarnej trasy na większości dystansu pokrywa się z trasą czerwoną. Wychodzimy spod remizy OSP w Jabłonicy i przez Malinówkę wracamy do Jabłonicy. Do 7-kilometra trasy czarna czerwona biegną razem. Przy zworniku szlaków trasa czerwona skręca w lewo a my maszerujemy prosto. Kilometr dalej dochodzimy do kolejnego zwornika szlaków. Z Orzechówki przychodzą szlaki: czerwony i czarny, wchodzące w skład Nordic Walking Park „Gmina Brzozów”. Naszą uwagę zwraca też krzyż upamiętniający skrytobójczo zamordowanych przez UB Janinę i Antoniego Żubryd. Maszerujemy leśną drogą i kilometr dalej łączymy się z czerwoną trasą. Mijamy Ośrodek Zdrowia w Malinówce i dochodząc do drogi łączącej Jabłonicę z Brzozowem skręcamy w prawo. Do pokonania zostają jeszcze 4-kilometry trasy. Przechodzimy obok stadionu, Zespołu Szkół i wracamy na parking przy OSP w Jabłonicy, gdzie kończymy naszą wędrówkę. Trasa dedykowana osobom o dobrej kondycji fizycznej.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie.
Projekt pn. NORDIC WALKING PARK POŁUDNIE PODKARPACIA współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 421 "Wdrażanie projektów współpracy" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
JSN Nuru template designed by JoomlaShine.com